Hakkımızda

Kybele’s Garden alg biyoteknolojisi ile tarım, gıda ve kozmetik sektörlerine odaklı iklim dostu, sürdürülebilir ve döngüsel çözümler geliştirmektedir. Girişimimiz, Dünya’daki oksijenin %75’ini üreten algler ile dünyaya ve insanlara nefes olacak teknolojiler üretirken farklılaşma stratejisi izleyerek hem kritik değer önerilerine sahip katma değerli ürünlerin geliştirilmesi hem de etki maksimizasyonu odağıyla çalışmaktadır. Protein, vitamin, antioksidan, Omega-3 ve faydalı yağlar açısından zengin ve döngüsel doğası ile karbon yakalama ve detoks gücüne sahip algler, katma değerli pek çok ürün ve teknolojinin girdisi olma potansiyeli taşımakta olup globalde büyük ve hızlı büyüyen bir pazar hacmine sahiptir.

Derin teknoloji alanında faaliyet gösteren bir alg biyoteknolojisi firması olarak ana odağına ‘su yosunu’ olarak bilinen mikro ve makro algleri alan girişimimiz, ülkemizde ilki ve dünyada öncüleri arasında olduğumuz alg tabanlı biyoponik tarım sistemlerini geliştirmiştir. Game-changer olma yönüne sahip bu inovasyon ile Kybele’s Garden aynı zamanda “Biyoponik tarım”ı ülkemiz literatürüne kazandıran girişim olma niteliği taşımaktadır. Mikroalgler ile tarım ürünlerinin eş zamanlı olarak aynı platformda yetiştirildiği teknolojimizde alg-bitki simbiyozu sayesinde teknolojik anlamında en yakın rakiplerinden dahi daha yüksek hasat ve kaynak verimliliği ile potansiyel karbon yakalama kapasitesi ve fonksiyonel içerik artışı mümkün hale gelmektedir. Teknolojinin çıktıları ise katma değeri yüksek, kaliteli, çevre dostu ve temiz içerikli süper gıda, gübre, kozmetik içeriği vb. ürünlerin geliştirilmesinde değerlendirilebilmektedir. Biyoponik tarımın yanı sıra alg fermentasyonu konusundaki yenilikçi yaklaşımı ile girişimimiz klasik veya biyoponik yöntemle elde edilen algleri literatürden farklı bir prosesle fermente ederek yeni nesil biyoteknolojik çözümler üzerine faaliyet göstermektedir. Alg biyoteknolojisi üzerine uzmanlaşmayı hedefleyen firmamız çeşitli AR-GE projeleri ve işbirlikleri ile alanında öncü olma yolunda ilerlemektedir. 2022 yılının ikinci yarısı itibariyle doğal, vegan, yosun bazlı kozmetik alanında tescilli markamız Biorenda ile iki adet ürünümüz piyasaya sunulmuştur. Kozmetik sektörüne yönelik alg bazlı çözümlerimiz ile yeni nesil, sürdürülebilir ve döngüsel hedefler barındıran ürün gamımızı geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

ODTÜ Kimya Mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip kurucucumuz Aygen SAVAŞ ALKAN, aynı bölümde akademik kariyerini sürdürürken algler üzerine çalışma ve incelemeler yapmaya başlamış; öncelikle Teknolojide Kadın Derneği’nin Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde gerçekleştirdiği ‘Tarımda Kadın Liderler’ yarışmasında üçüncülük ödülünü kazanmış, TAGEM’den ayni destekler sağlanmış, akabinde TÜBİTAK BİGG 1512 programı kapsamında iş modelini geliştirerek desteğe hak kazanmış ve temin etmiş olduğu hibe ile şirketin % 100 ortağı ve sahibi olarak kuruluşu gerçekleştirmiştir. Kuruluş sonrası Avrupa Birliği destekli ‘EIT Food’ programlarından ‘Empowering Women in Agrifood’ kapsamında 10 girişim arasına seçilmiş ve 6 aylık kuluçka dönemi sonrasında ‘Demo Day’ etkinliğinde ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Daha sonrasında Ankara Kalkınma Ajansı tarafından ‘TAG-TECH Hızlandırıcı Programı’na kabul edilerek, tarımda yayım bileşeni kapsamında eğitim ve mentorlük desteklerine hak kazanılmıştır. Söz konusu çalışmaları sürdürürken Google ve MediaCat işbirliği ile düzenlenen SheMakes2022 Fellow’larından biri olarak seçilmiş; HSBC, WWF Türkiye ve Hackquarters işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Sustainable Growth Program’ finalistlari arasına kalarak bir başka 6 aylık kuluçka dönemine katılım sağlanmıştır. Son olarak in4startups ve GirişimUp tarafından düzenlenen ‘Gelecek Vadeden Girişimler 2023’ yarışmasında Gıda ve Tarım Teknolojileri Girişimi kategorisinde şampiyonluk ödülüne layık görülmüştür. Diğer yandan, PWC ve UN Women partnerliğinde düzenlenen Women Entrepreneurship EXPO programı kapsamında bootcamp süreci tamamlanmış olup son aşamaya gelinmiştir. Güncel olarak girişimimiz ODTÜ Teknokent ve Growth Circuit himayesinde gerçekleştirilen ülkemizin en köklü girişim yarışmalarından biri olan YFYİ – Yeni Fikirler Yeni İşler 2022 yarışmasında finalistler arasında yer almaktadır.