Biyoponik Tarım Nedir ?

Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Ürünleri Üretiminde İklime Duyarlı, Verimli, Etkin ve Organik Bir Çözüm Yöntemi olarak “Biyoponik Tarım”


Neden Üretirken Tüketmeyen Bir Üretim Çözümüne İhtiyacımız Var ?

Her yıl 4.2 milyon insan hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybederken, 2.7 milyar insan su kıtlığıyla, 688 milyon insan açlıkla mücadele ediyor.

Küresel olarak yılda 12 Milyon Hektar verimli toprak çölleşme nedeniyle kaybedilmektedir. Ülkemizde ve global ölçekte su kullanımının %70 gibi ciddi bir payını tarım sektörü oluştururken, dünya nüfusunun %40’ı su stresi ile karşı karşıya olan bölgelerde yaşamaktadır.

Dünya genelinde kullanılan 105 pestisit kimyasalının hormon bozucu nitelik taşıdığı tespit edilmiş olup, yılda ortalama 3 milyon insanın pestisitler nedeniyle zehirlendiği raporlanmaktadır.

Küresel Isınma nedeniyle canlıların yaklaşık olarak %70’nin bu yüzyılın sonuna kadar soy tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı öngörülmektedir.

Tüm Bu Sorunlara Tek Bir Sistemle Çözüm Geliştirmek Mümkün müdür ? Doğadan İlham Alan Bir İnovasyonla Evet !

Çözüm tasarımını oluşturan puzzle parçalarını gelin birlikte birleştirelim.

Dünya’daki oksijenin %75’ini atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yoluyla mavi-yeşil mikroalgler üretmektedir. NASA uzayda yaşam çalışmalarında dahi solunabilir ve yeterli oksijen seviyesine sahip bir atmosfer oluşturmaya yönelik olarak mikroalg fotobiyoreaktörleri geliştirmektedir. Peki mikroalglerin kullanım alanları nelerdir ?

İklime duyarlı karbon negatif çözümler sunan mikroalgler; sürdürülebilir protein üretimi, fonksiyonel süpergıda, antioksidan, tarım ürünleri, doğal kaynaklı pigment, biyoyakıt, kozmetik, atık su arıtımı ve kozmetik sektörü gibi pek çok alanda geniş bir kullanım alanına sahip olup çevre dostu çözümler sunmaktadır.

Diğer yandan odağımıza tarımı alacak olursak; topraksız tarımda bitkinin ihtiyacı olan besinlerin sulu sistemlerde kök bölgesinden bitkiye sunulduğu hidroponik tarımda 100 kata kadar daha yüksek su verimliliği ile tarımsal üretim mümkündür. Üstelik bu sistemlerde bitkiler ihtiyacı olan besine ulaşmak için daha az enerji harcadığı için ortalama %30 daha hızlı bir gövde büyümesi ve hızlı hasat performansı sergilemektedir. Avantajlar bununla da sınırlı kalmamaktadır; çünkü geleneksel tarıma kıyasla çok daha kontrollü bir üretim söz konusu olduğundan ve yabani otla mücadele sorunu ortadan kalktığından pestisit ve herbisit kullanmadan temiz üretim yapmak çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Puzzle’ımızın çerçeve hattını tamamladık. Şimdi sıra büyük resmi çevreleyen tüm parçalarla mükemmel uyuma sahip ve parçaları anlamlı bir bütüne dönüştüren, doğa ve bilimin güçlerini birleştirdiği kesişim kümesini sistemin çekirdeğine yerleştirmeye geldi.

İpucu olarak biyoponik tarımdaki “Biyoponik” kelimesinin etimolojik kökenine inelim. “Bioponics” kelimesi, canlı anlamına gelenBiove Yunanca emek anlamına gelen Ponos kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Buradan da söz konusu sistemin, minik canlıların emekleriyle güçlerini birleştirdiği bir üretim sürecine sahip olduğu sonucuna varabiliriz.

Peki bu tüm parçalarla mükemmel uyuma sahip çekirdek parçası sistemi nasıl çalıştırıyor ?

Biyoponik sistemlerde organik besinler yönünden zengin, bitkilerle simbiyotik ilişkiye sahip olan biyolojik olarak aktive edilmiş mikroorganizmalar hidroponik zeminde tarımsal türlerle buluşturulmakta olup, organik ve hidroponik tarımın kesişiminde yer alan ve avantajlarını çarpan etkisiyle artıran inovatif bir üretim süreci ortaya çıkmaktadır.

Türkiye’nin ilk Biyoponik Tarım girişimi Kybele’s Garden olarak tüm bu küresel sorunlara tek bir sistemde etkin ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyoruz ! Anadolu’nun bereketi ile geleceğin teknolojisini buluşturarak Karbon Negatif, Sürdürülebilir Gıda ve Dikey Tarım sistemleri inşa ediyoruz !

Üretirken tüketmeyen çözüm tasarımımızda, bitkilerle güçlü bir simbiyotik ilişkiye sahip olan ve karbon negatif, çevre dostu, yüksek katma değerli ürünler üretmemizi mümkün kılan yeşil mikroalgler ile tarım ürünlerini aynı anda yetiştirerek hem mikroalglerimizin hem de tarım ürünlerimizin klasik hidroponik tarımdan da daha yüksek su ve hasat verimliliğiyle üretimini mümkün hale getiriyoruz.

İleri teknolojimiz sayesinde tek değer önerimiz verim artışı olmakla da kalmıyor; antioksidan, klorofil ve karotenoid içeriği yönünde çok daha zengin dolayısıyla çok daha besleyici mikroalg ve tarım ürünleri üretebiliyoruz.

Gücünü mikroalglerimizden alan katma değerli tarım ve gıda çözümlerimiz ile mikroalglerimizin sizler için özenle emek emek işlediği lezzetli, bol sulu, tüm aileniz için güvenli zehirsiz temiz üretim ürünü domateslerimizi, çileklerimizi ve başka pek çok ürünümüzü sizlerle buluşturacağımız günü heyecanla bekliyoruz !

Çevresel, sosyal, ekonomik etki düzeyi yüksek bir etki girişimi olan Kybele’s Garden olarak yolculuğumuzda bizlere destek olmanız ve eşlik etmenizden mutluluk duyarız !

Gelişmeler için lütfen bizleri takipte kalın !